Kadra/Pracownie

Kierownik- Maciej Grubski

Pracownia kulinarna- – w pracowni kulinarnej uczestnicy kształtują podstawowe umiejętności w zakresie higieny i estetyki spożywania posiłków. Wykonują  czynności porządkowe w  kuchni i stołówce, uczą się spożądzania jadłospisów,posiłków a także obsługi urządzeń kuchennych. Zajecia w pracowni rozwijają poczucie odpowiedzialności i zaradności życiowej.

Pracownia techniczna z elementami drewna-  – prowadzone są tutaj zajęcia z dużym zaakcentowaniem ergoterapii. Uczestnicy mają możliwość m.in.: planowania rowerowych wycieczek krajoznawczych, pielęgnowania roślin dekoracyjnych i uzytkowych, wykonywania prostych przedmiotów codziennego użytku. W sezonie letnim korzystamy również z dużego grilla. 

Pracownia zajęć świetlicowych- -w pracowni znajduje się biblioteczka, gry planszowe, telewizor i akwarium z rybkami, którymi podopieczni się opiekują. Świetlica jest miejscem integracji i scalania społeczności PŚDS, rozwijania zainteresowań i orientacji w wydarzeniach z kraju i ze świata.

Pracownia muzykoterapii- – pracownia wyposażona w wysokiej klasy instrument klawiszowy KORG, liczne instrumenty klawiszowe, zestaw kina domowego, projektor z ekranem, nagłośnienie (głośniki, mikrofony, statywy), elementy sali doświadczania świata snoezelen. W pracowni prowadzone są zajęcia muzykoterapii z elementami teatroterapii oraz relaksacji – trening autogenny Schultza i Jacobsona. Zespół Pozytywka może pochwalić się licznymi sukcesami: wygrana w Albertianie 2015, nagranie płyty, liczne występy na festiwalach.

Pracownia manualna-  – w pracowni prowadzone są zajęcia arteterapii z wykorzystaniem nowatorskich metod takich jak: papierowa wiklina, filcowanie, decoupage, tkanie gobelinów, kwiaty z krepiny. Pracownia dysponuje również maszyną do szycia, dużym zasobem materiałów papierniczych i malarskich, pistoletami do klejenia na gorąco. Terapia odnosi się do pór roku – wykonujemy okolicznościowe dekoracje i kartki świąteczne.

Pokój pracownika socjalnego- pracownik socjalny zajmuje się bezposrednim kontaktem z przyszłymi i obecnymi uczestnikami jak i ich rodzicami w celu udzielania niezbednych informacji na temat działalnosci Ośrodka.Zajmuje się prowadzeniem niezbednej informacji jak również poradnictwem o przysługujacych świadczeniach i formach pomocy.

Pracownia kosmetyczno- higieniczna- w pracowni kosmetyczno-higienicznej uczestnicy podczas zajęć kształtują podstawowe nawyki w zakresie higieny osobistej,ucza się podstawowych czynności higienicznych.Uczestnicy kształtują umiejetności korzystania z przyborów toaletowych, wyposażenia łazienki oraz umiejetności obsługi sprzetu AGD.

Pracownia komputerowa i urządzeń biurowych- wpracowni komputerowej uczestnicy maja do dyspozycji komputery z dostepem do internetu, drukarki, skaner ,ksero. Uczestnicy podczas zajęć uczą się i zdobywaja podstawową wiedzę z obsługi sprzętu komputerowego,kształtują umiejętności spędzania wolnego czasu, korzystają z gier edukacyjnych, słuchają muzyki, ogladaja filmy.

Pracownie fizjoterapii- W pracowniach prowadzona jest terapia z zakresu fizykoterapii, kinezyterapii i masażu. W zakresie fizykoterapii dysponujemy sprzętem do elektroterapii, terapii laserowej, zabiegów z wykorzystaniem pola magnetycznego, ultradźwięków, krioterapii, inhalacji. Pracownia dysponuje również lampą solux i łóżkiem do masażu. W zakresie kinezyterapii uczestnicy mają możliwość korzystania m.in.: z UGUL, rowerków i bieżni stacjonarnej, wioślarza, orbitreku.Wszystkie terapie i zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę w odniesieniu do zaleceń lekarskich.

Gabinet psychologa-  w gabinecie odbywa się wstępna diagnostyka psychologiczna uczestników oraz zajęcia indywidualne i grupowe z zakresu psychoedukacji, treningu poznawczego, kompetencji społecznych, wzmacniania motywacji. Uczestnicy mają również możliwość korzystania z poradnictwa psychologicznego.

Gabinet pielęgniarki-  gabinet wyposażony w apteczkę pierwszej pomocy. Odbywają się tutaj pomiary ciśnienia i wagi, zajęcia edukacyjne z zakresu zachowań prozdrowotnych, znaczenia farmakoterapii.